فی شبکه چیست؟ و چقدر است؟

خرید و فروش بازارها و کارمزد برداشت

منظور از فی شبکه، هزینه‌ایست که برای انجام هر عملی مثل یک تراکنش روی هرشبکه بلاکچینی باید بپردازید. در واقع این مبلغ را شبکه بلاکچین به خاطر خدماتی که به شما ارائه می‌کند می‌گیرد و ربطی به صرافی ندارد. این هزینه در شبکه‌های مختلف متفاوت است و براساس فاکتورهای مختلفی تعیین می‌شود مثلا فی شبکه در اتریوم، که به آن گس هم می‌گویند به بزرگی مبلغ تراکنش شما و میزان تقاضایی که در آن لحظه برای تراکنش روی شبکه وجود دارد تغییر می‌کند.

یعنی اگر زمانی که شبکه شلوغ است بخواهید تراکنشی با حجم بالا انجام دهید باید فی بیشتری بپردازید. گاهی فی شبکه تا چند صد دلار هم بالا می‌رود. در بلاک‌چین‌هایی مثل بیت‌کوین و اتریوم هرقدر فی بیشتری بپردازید احتمال اینکه تراکنش سریع‌تر انجام شود هم بیشتر می‌شود. پالیگان نیز به همین شکل است اما بلاک‌چین بایننس نرخ فی ثابتی دارد که در هر حالتی همان مقدار را دریافت می‌کند.

فی شبکه، در نهایت به اعتبارسنج‌هایی که در شبکه استیک کرده‌اند یا به استخراج مشغولند پاداش داده می‌شود. آن‌ها کار تایید تراکنش‌ها را انجام می‌دهند و در مقابل آن، فی شبکه را به عنوان دستمزد دریافت می‌کنند. بنابراین دریافت فی، جزیی از اصول اساسی همه بلاک‌چین‌هاست که برای ادامه فعالیت خود به آن نیاز دارند.

مقدار فی شبکه به صرافی ارتباطی ندارد و صرافی در تعیین آن نقشی نخواهد داشت.

سوالات مرتبط:
این آموزش مفید بود؟
بله، مفید بودنه، جالب نبود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *